Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP), która powstała na mocy ustawy z dnia 6 lutego 2019r., już tej jesieni zamierza zaprezentować narzędzia do samooceny stanu cyfryzacji i poziomu wykorzystania zielonych rozwiązań w przedsiębiorstwach klastrowych. Przedsiębiorstwa otrzymają możliwość przeprowadzenia darmowego testu swojego przedsiębiorstwa i oceny jego pozycji względem konkurencji.

FPPP pracuje też nad udostępnieniem przedsiębiorcom praktycznego tutoriala do wykorzystania foresightu technologicznego jako metodologii śledzenia kierunków rozwoju technologii swoich branżach i ich wykorzystywania do zmiany swojej pozycji konkurencyjnej na rynku. Planowany termin publikacji to koniec bieżącego roku.
Dodatkowo FPPP planuje przeprowadzenie w październiku i listopadzie 2022 roku serię warsztatów (a właściwie serię spotkań bilateralnych) skierowanych dla koordynatorów klastrów. Warsztaty mają na celu zapoznanie koordynatorów z metodologią foresightu technologicznego jako narzędzia wspierającego rozwój łańcuchów wartości w klastrze. Warsztaty wskażą również możliwości zastosowania technologii blockchain do poprawy stabilności i efektywności działania klastra.
FPPP zapowiada również porównanie kompetencji cyfrowych w zakresie obsługi dużych zbiorów danych (big data), wizualizacji analiz i raportów oraz kompetencji w zakresie programowania pomiędzy polskimi i europejskimi koordynatorami klastrów. Produktem tych działań będzie przewodnik po wybranych kompetencjach cyfrowych. Pojawi się także internetowy weryfikator kompetencji cyfrowych, który po dokonaniu analizy indywidualnych umiejętności będzie w stanie w zautomatyzowany sposób zarekomendować spersonalizowaną ścieżkę rozwoju w zakresie wybranych kompetencji cyfrowych dla pracowników biur koordynatorów klastrów.
Dla osób, które poszukują informacji na temat najnowszych technologii zostanie opracowany Nawigator technologiczny. W ramach jego formuły będzie możliwość wykorzystania wielokryterialnej wyszukiwarki, która doprowadzi zainteresowaną osobę do poszukiwanych informacji. Oprócz opisu samej technologii nawigator pokaże praktyczne możliwości jej zastosowania i umożliwi przetestowanie jej za pomocą darmowego demonstratora.
Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej działania spotkają się z zainteresowaniem wszystkich firm sektora chemicznego. Zachęcamy do aktywnego monitorowania planowanych przez FPPP przedsięwzięć i wykorzystania ich do budowy/rozwoju branżowych kluczowych kompetencji.
Źródło: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/zapowiedz-jesienna-propozycja-fppp-dla-klastrow/
Opracowanie: Jerzy Ruszała