Kompetencje cyfrowe elementem budowy łańcucha wartości klastra

W kontekście kompetencji przyszłości w branży chemicznej często mowa jest również o kompetencjach cyfrowych. Na tym tle firmy ze wszystkich klastrów w Polsce (w tym klastra chemicznego) mają jeszcze wiele do zrobienia.


Poziom wykorzystania technologii w łańcuchach wartości w klastrach w Polsce (2021)

Powyższe diagramy pokazują, że w budowaniu kompetencji cyfrowych pracowników sektora chemicznego trzeba również uwzględniać zagadnienia bezpieczeństwa cyfrowego (w tym także cyberhigieny pracowników), wykorzystania chmury obliczeniowej, zarządzania wielkimi zbiorami danych. Coraz większego znaczenia nabiera też wykorzystanie sztucznej inteligencji, maszynowego uczenia czy wykorzystania technologii blockchain.

Sektorowa Rada ds. Kompetencji Chemia zauważa rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych, technologii cyfrowych i technologii informacyjno-komunikacyjnych w sektorze chemicznym. Odzwierciedleniem tego było m.in. zaakcentowanie w Nadzwyczajnej Rekomendacji z dnia 7 sierpnia 2020 roku potrzeby dodatkowego wsparcia szkoleniowo-doradczego tych obszarów (m.in. w kontekście odpowiedzi na potrzebę zwalczania skutków pandemii Covid-19).

Więcej informacji na temat poziomu wykorzystania technologii cyfrowych w łańcuchach wartości w klastrach w Polsce (badanie z 2021) na stronie: http://eregion.wzp.pl/platforma-przemyslu-przyszlosci-udostepnia-poradnik-pt-cyfryzacja-lancuchow-wartosci-w-klastrach.

Opracowanie: Jerzy Ruszała

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Zaloguj Się