Atrakcyjność przedsiębiorstw oczami potencjalnych pracowników

Atrakcyjność przedsiębiorstwa jest istotna dla jego rozwoju. Tworzy ją nie tylko sytuacja ekonomiczno-finansowa, ale także umiejętne zarządzanie ludźmi, czy odpowiednia komunikacja z pracownikami. Znaczenia też nabierają inwestycje w obszarze well-beingu miejsca pracy.

Idealna w oczach pracowników (zarówno zajmujących kierownicze stanowiska, jak i kadrę średniego  szczebla oraz pracowników fizycznych) firma zapewnia dodatkowo możliwości rozwoju, dba o przyjazną atmosferę. Nie można jednak lekceważyć tych czynników. To one decydują o wyborze pracy przez specjalistę, jeśli będzie miał do wyboru dwie oferty gwarantujące podobne pensje.

Badania portalu Pracuj.pl wskazują, że atrakcyjne firmy to takie, w których pracownicy mogą liczyć na:

  • Satysfakcjonujące wynagrodzenie,
  • Ciekawy zakres obowiązków,
  • Szkolenia,
  • Awans,
  • Stałe godziny pracy,
  • Samodzielność.

Na atrakcyjność pracodawcy wpływają także czynniki, takie jak: mocna pozycja na rynku oraz odpowiednia lokalizacja. Pracownicy zwracają również uwagę jakie są opinie na temat przedsiębiorstwa, przekazywane przez innych pracowników lub znajome osoby. Znaczenia nabierają też pakiety benefitów pozapłacowych.

Co ciekawe, respondenci portalu Pracuj.pl uznają za istotną także wielkość firmy – ponad połowa preferuje pracę w dużej ogólnopolskim przedsiębiorstwie, albo w dużej ponadnarodowej korporacji.

Aby podejmować słuszne decyzje w zakresie zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie dobrze jest poznać preferencje pracowników.

Źródło: Pracuj.pl

Opracowanie: Jerzy Ruszała

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Zaloguj Się