Zapraszamy na konferencję online 16 maja 2023 r. w godz. 9.00-14.00 poświęconą projektom Teaming of excellence. Podczas spotkania zaproszeni eksperci podsumują dotychczasowe osiągniecia jednostek naukowych realizujących takie projekty, a także porozmawiają o perspektywach na przyszłość.
Teaming of excellence polega na stworzeniu prężnie działającej instytucji – centrum doskonałości, które stanie się wiodąca jednostką badawczą w danej dziedzinie naukowej.
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej tradycyjnie uważano za czynnik hamujący europejskie badania naukowe i innowacje, a ich niższe wyniki w prawie wszystkich wskaźnikach badań naukowych i innowacji za lukę, którą należy wypełnić. Aby temu zaradzić, podjęto wiele wysiłków, w tym działanie “Teaming for excellence”, wprowadzone w ramach programu “Poszerzanie działalności” w ramach programu “Horyzont 2020” w celu stworzenia nowych lub modernizacji istniejących centrów doskonałości w krajach objętych inicjatywą szerszego rozwoju poprzez strategiczne partnerstwa z wiodącymi instytucjami zagranicznymi. Po prawie dekadzie nadszedł czas, aby podsumować dotychczasowe osiągnięcia w ramach programu. Patrząc w przyszłość, pojawia się kilka pytań, w tym:
- Co sprawia, że centrum doskonałości odnosi sukcesy i jest atrakcyjne dla naukowców, innowatorów i inwestorów?
- Jaka jest rola centrów doskonałości we wzmacnianiu wyników badań naukowych i innowacji?
- W jaki sposób wykorzystać te nowe i zmodernizowane centra doskonałości i zwiększyć ogólny potencjał w zakresie badań naukowych i innowacji w krajach UE-13?
- Jaki był poziom monitorowania – zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym – wpływu systemu tworzenia zespołów? Jakie wnioski można wyciągnąć?
- Jak zapewnić trwałość nowo utworzonych centrów doskonałości w UE-13 w dłuższej perspektywie?
- Czy inicjatywa Teaming/Widening jest nadal odpowiednia do tego celu?
W spotkaniu weźmie 30 kluczowych regionalnych i europejskich zainteresowanych stron, reprezentujących: badania naukowe, przemysł, władze regionalne, rządy krajowe i instytucje UE. Prelegenci wyciągną wnioski z dotychczasowych rezultatów instrumentu “Poszerzanie i tworzenie zespołów“. Omówione zostaną także perspektywy wykorzystania i zwiększenia centrów doskonałości w Europie Środkowej i Wschodniej.
Wydarzenie podkreśli regionalne sukcesy i podważy przekonanie, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą mieć niewielki wkład w europejskie badania i innowacje. Zalecenia wynikające z dyskusji zostaną zebrane i rozpowszechnione wśród szerszej społeczności badawczej i innowacyjnej.
Konferencja poprowadzona będzie w języku angielskim. Zapraszamy do rejestracji.
Organizatorami wydarzenia są Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Science Business Forum.
