Parlament Europejski popiera ograniczenie szkodliwych chemikaliów w odpadach

Eurodeputowani uzgodnili, że nałożą surowsze limity na trwałe zanieczyszczenia organiczne aby stworzyć wolne od toksyn środowisko i prawdziwą gospodarkę o obiegu zamkniętym.
  • Bardziej rygorystyczne limity dla trwałych zanieczyszczeń organicznych
  • Usuwanie TZO z łańcuchów recyklingu
  • Nowe chemikalia do dodania do listy substancji szkodliwych

Na posiedzeniu plenarnym 4 października 2022 roku przyjęto nowe przepisy dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO) oraz sposobu gospodarowania odpadami, które je zawierają, przy 534 głosach za, 25 głosach przeciw i  66 głosach wstrzymujących się.

Chociaż TZO na ogół nie występują w nowych produktach, nadal można je znaleźć w odpadach, a zatem stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Aby chronić cykl życia produktów w obiegu zamkniętym, materiały zawierające poziomy TZO powyżej nowych i obniżonych limitów stężeń będą musiały zostać zniszczone i nie będą mogły być poddawane recyklingowi.

Ma to zapewnić zgodność przepisów UE z zobowiązaniami międzynarodowymi, przede wszystkim z Konwencją Sztokholmską w sprawie TZO oraz Zielonym Ładem UE, jak również z ambicją Parlamentu Europejskiego stworzenia wolnego od toksyn środowiska i prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Więcej szczegółów na temat nowych zasad można znaleźć tutaj.

Cytat

Po głosowaniu sprawozdawca Martin Hojsík powiedział: „Naszym celem jest ochrona naszego zdrowia i środowiska oraz zapewnienie gospodarki o obiegu zamkniętym, wolnej od toksycznych chemikaliów. Wynik negocjacji z państwami członkowskimi to krok we właściwym kierunku. Wykazaliśmy zaangażowanie we wdrażanie konwencji sztokholmskiej, co jest jasne: jedynym sposobem radzenia sobie z TZO – jest praca nad ich wyeliminowaniem”.

Następne kroki

Po formalnym przyjęciu przez Radę nowe przepisy zaczną obowiązywać sześć miesięcy po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Źródło: komunikat prasowy europarl.europa.eu/news

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Zaloguj Się