Umiejętności twarde są związane z techniczną wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do wypełniania obowiązków związanych z określoną rolą. Na przykład inżynier chemik pracujący nad projektowaniem rurociągów musi być technicznie biegły w mechanice płynów i oprogramowaniu do symulacji przepływu. Przykłady twardych/technicznych umiejętności ważnych dla inżynierii chemicznej obejmują:
- Silne zrozumienie zasad inżynierii procesowej (bilans masy i energii, dynamika płynów, zjawiska transportu, kontrola procesu)
- Analityczne/rozwiązywanie problemów
- Zarządzanie projektami
- Analiza i wizualizacja danych
- Oprogramowanie branżowe i umiejętności obsługi komputera

Top 5 twardych umiejętności dla inżynierów chemików
1. Silne zrozumienie zasad inżynierii procesowej
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pracować w dziale operacji, czy w projektowaniu procesów, Twoja rola jako inżyniera chemika wymaga posiadania solidnego zaplecza technicznego. Codzienna praca inżyniera chemika wiąże się z kontaktem z urządzeniami procesowymi, takimi jak pompy, wymienniki ciepła, reaktory itp., dlatego dokładne zrozumienie zasad ich działania ułatwi realizację Twoich zadań i projektów.
Podstawowe kursy licencjackie inżynierii chemicznej, takie jak zjawiska transportu, kontrola procesu, bilanse masy i energii, odgrywają ważną rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z procesami i trybami awarii. Dobra znajomość fizyki jest również korzystna, ponieważ zasady działania większości urządzeń procesowych podlegają prawom fizyki.
2. Analiza/rozwiązywanie problemów
Inżynierowie z natury rozwiązują problemy. W szczególności inżynierowie chemicy rozwiązują problemy, takie jak projektowanie procesów od konceptualizacji do uruchomienia lub problemy i zakłócenia procesu.
Niektóre z ważnych obowiązków zawodowych wykonywanych przez inżynierów chemików, którzy wykorzystują ten zestaw umiejętności, obejmują studia wykonalności, analizy przyczyn źródłowych (RCA) oraz analizy zagrożeń i funkcjonalności (HAZOP). Działania te wymagają od inżynierów chemików kreatywnego myślenia o rozwiązaniach problemów procesowych oraz potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i środowiska.
3. Zarządzanie projektami
Inżynierowie chemicy zazwyczaj odgrywają różne role w wielu projektach, a także są odpowiedzialni za prowadzenie własnych projektów. Zarządzanie projektami to podstawowa umiejętność planowania i realizacji projektów poprzez rozplanowanie ich na kluczowe fazy.
4. Analiza i wizualizacja danych
Inżynierowie chemicy ściśle współpracują z danymi procesowymi. Obejmują one ciśnienia robocze, temperatury i przepływy na wlotach i wylotach procesowych. Aby pomóc w rozwiązywaniu problemów, ważne jest, aby inżynier chemik skutecznie nauczył się analizować dane i wyciągać z nich wgląd w proces. Wizualizacje i pulpity nawigacyjne są również ważnymi narzędziami do opowiadania historii, ponieważ wyniki są prezentowane kluczowym interesariuszom.
Microsoft Excel jest ważnym narzędziem, w którym wszyscy inżynierowie chemicy muszą rozwinąć biegłość i jest podstawą w przemyśle do gromadzenia i analizy danych.
5. Specyficzne dla branży oprogramowanie i umiejętności obsługi komputera
Wiele programów i umiejętności komputerowych używanych przez inżynierów chemików jest specyficznych dla branży. Niektóre przykłady popularnego oprogramowania używanego przez inżynierów chemików to Aspen Plus/HYSYS, Matlab, Python, Excel itp.
Źródło: The Engineer’s Perspective