Top 5 umiejętności miękkich dla inżyniera chemika

Inżynierowie chemicy pracują w różnych branżach. Każda praca będzie wymagać własnych unikalnych umiejętności aby odnieść sukces, jednak żywimy nadzieję, że tych pięć umiejętności utoruje drogę do sukcesu w karierze inżyniera chemika.
1. Skuteczna komunikacja (pisemna i ustna)

Inżynieria chemiczna jest dyscypliną wysoce opartą na współpracy, dlatego do usprawnienia przepływu informacji niezbędne są silne umiejętności komunikacyjne. Skuteczna komunikacja pozwala inżynierom chemikom szybko i dokładnie zrozumieć i przedstawić pomysły, unikając nieporozumień, które często prowadzą do ograniczenia wzajemnej współpracy i niższej produktywności.

2. Praca zespołowa i współpraca

Inżynierowie chemicy często ściśle współpracują z innymi dyscyplinami inżynierskimi, naukowcami, organami regulacyjnymi, zakupami i interesariuszami. Efektywna współpraca jest podstawą każdej odnoszącej sukcesy organizacji, a doskonalenie tej umiejętności znacznie przyspieszy Twoją karierę zawodową.

3. Adaptacyjność i ciekawość

Biorąc pod uwagę mnogość branż, w których znajdują się inżynierowie chemicy, ważne jest, aby być proaktywnym w wyposażaniu się w niezbędne umiejętności i wiedzę, aby móc rozwijać się w tych nowych obiektach, operacjach i firmach. Inżynier chemik musi wykazywać wysoki poziom ciekawości, aby wzmocnić swoją wiedzę na temat tajników procesu.

Jeśli weźmiesz trzech dyplomowanych inżynierów chemików i umieścisz ich w różnych branżach operacyjnych, powiedzmy naftowo-gazowej, farmaceutycznej i uzdatniania wody – ci trzej inżynierowie będą narażeni na bardzo różne technologie procesów i urządzeń, różne tryby działania, różne procedury, i różne filozofie projektowania. Zrezygnowaliby ze swoich stanowisk, wiedząc, że ich rdzeń może być tą samą dziedziną, która wykorzystuje te same podstawy, ale ich umiejętności nie pozwoliłyby na wymianę bez poczucia, że tracą głębię (przynajmniej na początku).

Co więcej, żaden z nich nie miałby dogłębnego i zakulisowego know-how firm, które zaprojektowały te procesy – to cała własność intelektualna, której firmy nie chcą ujawniać, nawet firmom, które na co dzień korzystają z ich technologii.

Biorąc to pod uwagę – niezwykle trudno jest doradzić, jakie umiejętności techniczne powinien posiadać inżynier. Każda branża jest wyjątkowa i wykorzystuje te umiejętności w różnym stopniu. Jedną z zasad, z której warto korzystać poruszając się między różnymi branżami, jest to, aby nigdy nie zachowywać się tak, jakbyś wiedział coś, czego nie wiesz.

Miej pokorę, aby przyznać się do tego czego nie wiesz i miej dążenie do zmiany tego. Kiedy prosisz kogoś o wyjaśnienie czegoś czego nie rozumiesz – powinieneś być usatysfakcjonowany tylko wtedy, gdy rozumiesz tę koncepcję tak dobrze, że jesteś w stanie wyjaśnić to komuś innemu. Wszyscy mamy wewnętrzny głos, który mówi nam, kiedy mówimy o czymś czego nie rozumiemy, ale zachowujemy się tak, jakbyśmy rozumieli. Ucisz ten głos, który mówi ci: „Ok, teraz gadasz głupoty” nie ignorując go, ale będąc głodnym zrozumienia.

Często spotykać się będziesz na różnych spotkaniach w otoczeniu upartych ludzi, którzy mówią pewnie i w sposób, który sprawia, że brzmią, jakby dogłębnie rozumieli problem. Jednocześnie wiesz, ile czasu spędzić trzeba, aby zrozumieć dany problem i wiesz, że to co mówią te osoby jest niedokładne i nie ma możliwości, aby mówca zrozumiał problem tak dobrze jak ty , biorąc pod uwagę, że nie poświęcili czasu, aby to zrozumieć. Nie bądź takim mówcą.

Najważniejszą umiejętnością każdego inżyniera chemika jest zawsze wątpić w to co wiesz, ale zawsze robić wszystko co w twojej mocy, aby to odwrócić.

4. Szybkie podejmowanie decyzji

Doskonałe umiejętności podejmowania decyzji dla inżynierów chemików są koniecznością. Zazwyczaj inżynierowie chemicy, którzy pracują szczególnie w operacjach, są odpowiedzialni za zmiany, które mają ogromne konsekwencje. Posiadanie solidnego i dopracowanego procesu, który umożliwia podejmowanie właściwych decyzji przy użyciu dokładnych danych i wiedzy jest kluczowym zestawem umiejętności, które należy rozwijać jako inżynier chemik i lider.

5. Przywództwo

Każdy inżynier chemik jest pod jakimś względem liderem. Przywództwo jest ściśle związane z proaktywnością i podejmowaniem inicjatywy. Możliwość podjęcia inicjatywy w celu wykonania niezbędnych kroków w celu zatwierdzenia pomysłu, współpracy z odpowiednimi interesariuszami i wykonania jest ważną częścią obowiązków wykonywanych przez inżynierów chemików.

Źródło: The Engineer’s Perspective

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Zaloguj Się